Príbeh mravca

V tomto článku by som sa rád podelil o svoje skúsenosti pri tvorbe animácie mravca. Inšpiráciou mi bola predloha známeho holandského umelca M.C.Eschera , konkrétne drevorez z roku 1963 Möbius Strip II.
mravec
Od začiatku som vedel, že chcem urobiť viac, ako kópiu statického obrázku. Chcel som mravcom vdýchnuť život a nechať ich po Möbiovom páse pochodovať. V prípravnej fáze som začal hľadať na internete videa na ktorých sú mravce, aby som mohol naštudovať akým spôsobom sa pohybujú. Už po pár videách mi bola jasná jedná vec: mravce sa pohybujú rýchlo. Preto som musel reťazec ktorý som vpisoval do vyhľadávača poupraviť a pridať pojem slowmotion.

Napriek tomu že video naozaj detailne zachytáva pohyb mravca, hľadal som ďalej v nádeji, že nájdem exaktnejší popis a znázornenie. To sa mi nakoniec podarilo, keď som na stránke jeb.biologists.org objavil experiment, ktorého predmetom bol práve pohyb mravca. Aj keď som pri animovaní pohybu nebol taký presný (z časových dôvodov), ako by to na základe týchto podkladov bolo možné, predsa mi fotografie z tohto experimentu boli nápomocnými.

mravec - sieť
Po tom, ako som usúdil , že mám dostatok podkladov na to, aby som dokázal pohyb mravca animovať, začal som mravca modelovať a nakoniec som pridal kostru.

Animovanie_mravec2

 

Vytvoril som cyklus kroku mravca a pustil sa do Möbiovho pásu.

mravec4
Keď som mal celú scénu hotovú, prišla na rad kalkulačka a jednoduchá matematika. Aby som ušetril čas nutný na renderovanie nastavil som cykly tak, že mravec prichádza na rovnaké miesto, v rovnakej fáze pohybu ako z neho mravec pred ním vychádzal. Mravce sa v skutočnosti posunú iba o sedminu celej dráhy, ale výsledok sa javí akoby chodili dookola.

 

 

Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *